
Neposredno posle toga turistički radnici (ne samo naše zemlje) su uputili apel putnicima sa predlogom da svoja putovanja ne otkazuju i ne traže refundacije uplaćenih sredstava već da svoja putovanja samo odgode za period posle vanrednog stanja i tako pokažu solidarnost prema zaposlenima u turizmu. Ovaj apel je očito uradio plodom sudeći po izveštajima iz agencija, komentarima na društvenim mrežama i broju deljenja objava vizuala na kojem je napisano „Ne otkazujte svoje putovanje, pomerite polazak. Sačuvajmo turizam zajedno“.
Ovim putem turistički radnici izražavaju zahvalnost na pozitivnoj reakciji većine putnika i solidarnosti koju je pokazala ogromna većina onih koji su uplatili svoje aranmane za naredni period ali i za leto 2020.
Da reakcija većine putnika nije bila ovakva već sada bismo imali veliki broj bankrota agencija jer iste ne bi bile u mogućnosti da svima povrate sredstva. Turizam je delatnost gde se većina usluga plaća unapred. Tako su velika sredstva ostala zarobljena u hotelima koji su bili rezervisani za prolećna putovanja, kod avio i bus prevoznika sa kojima je trebao biti izvršen prevoz putnika. Još je veći broj agencija koja imaju zakupe u Grčkoj i na drugim destinacijama za letnji period i ti kapaciteti su ugovoreni i prve akontacije plaćene još tokom jeseni prošle godine. Agencije koje organizuju čarter letove su takođe već kaparisale mesta za svoje putnike na avionima.
U situaciji smo sada da je poslovanje turističkih agencija doslovno zamrznuto i čeka se što brži završetak ovakvog stanja. To je svakako bolje nego da dođe do bankrota i zatvaranja agencija, hotela, ugostiteljskih objekata.
I pored „zamrznutog poslovanja“ agencije i hotelijeri imaju troškove zaposlenih, obaveze prema državi, bankama, lizing kućama. Iz tog razloga je vladi upućeno nekoliko zahteva za sagledavanje specifičnosti ove oblasti jer ukoliko i pored obustave refundacija prema putnicima, država na drugi način ne pomogne ovu branšu, svakako može doći do bankrota mnogih ovih firmi. I tada, ne samo da će mnogi ostati bez posla, već će i putnici ostati i bez svojih putovanja i bez novca! Naime, u slučaju bankrota u toku vanrednog stanja, ne važe garancije putovanja koje su agencije skupo plaćale kako bi ispunile zakonske obaveze.
Ipak, nadamo se da do ovakvog scenaria neće doći i da će pored putnika sada i država pokazati razumevanje za situaciju u turizmu. Takođe se nadamo da ćemo iz svega ovoga izvući i lekcije i kad sve ovo prođe napraviti nova pravila u vezi osiguranja putnika i poslovanja agencija.